Żoliborz w tradycji wojska i straży

Żoliborz w tradycji wojska i straży

Żoliborz w tradycji wojska i straży
kwiecień 04
13:23 2022

Na Żoliborzu życie może płynąć spokojnie i przyjemnie, oczywiście dla tych mieszkańców, którzy takie życie sobie cenią i potrafią zorganizować. Nic dziwnego, skoro jest tutaj tak wiele parków, zabytków i miejsca, o których mówi historia zarówno ta z poprzednich wieków, jak i ta współczesna. Ale to nie wszystko co wpływa na życie w tej niezbyt dużej lecz znanej każdemu warszawiakowi dzielnicy. W Żoliborzu znajdziemy dużo pięknych i zabytkowych szkół, z których bardziej znane to Szkoła Główna Służby Pożarniczej, która wsławiła się wyszkoleniem znanych strażaków i oficerów strażackich.

Żoliborz – gimnazja

Oprócz tej renomowanej uczelni, mającej niezwykłe znaczenie do polskiej historii, na Żoliborzu znajdziemy również wiele liceów ogólnokształcących, które co roku wypuszczają bardzo uzdolnioną młodzież, aby wiodła swoje życie nie koniecznie na Żoliborzu ale z zasadami wpojonymi właśnie tutaj. To wszystko nic, jeżeli zestawimy te wszystkie rzeczy z Gimnazjami jakie Żoliborz posiada i jakie one miały znaczenie dla polskiej historii poprzez to, że w ich murach uczyły się znane osobowości. Jest ich dość sporo bo aż sześć. Największe to Gimnazjum numer 53 imienia Stefanii Sempołowskiej oraz Prywatne Gimnazjum numer 23 imienia błogosławionej Alicji Kotowskiej. Te wszystkie budynki to przeważnie zabytki i ich rola w dzisiejszej Warszawie jest bardzo znacząca. Żoliborz to także piękne i znaczące dla naszej historii murale oraz tablice pamiątkowe ozdabiające ściany historycznych obiektów wybudowanych w ubiegłych stuleciach, które przedstawiają sceny lub osoby z ubiegłego stulecia.

Żoliborz – pomniki

Jednym z takich monumentów, nad którymi warto by było się pochylić, to pomnik Pierwszej Dywizji Pancernej Generała Stanisława Maczka, który znajduje się w centralnym miejscu jakim jest plac Inwalidów. To dość okazałe miejsce na prezentacje ów zabytku gdyż dostęp do niego jest bardzo ułatwiony i gdy na Żoliborzu urządza się pochody w dniu święta Wojska Polskiego, taki układ jest bardzo rozsądny. Kolejny warty uwagi pomnik to dzieło o nazwie Pomnik Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej dywizjonu Generała Józefa Hallera. Pomnik ten ma na celu upamiętnienie błękitnej armii, która podczas drugiej Wojny Światowej poczyniła dość duże postępy jeżeli chodzi o pomoc na walkach frontowych.

Powiązane artykuły

0 Komentarzy

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Napisz komentarz

Napisz komentarz

<

5 × 1 =