Żoliborz i jego historyczne rejony

Żoliborz i jego historyczne rejony

Żoliborz i jego historyczne rejony
czerwiec 01
10:59 2022

Żoliborz jako dzielnica nie stanowi zbyt dużej powierzchni w stosunku do pozostałych dzielnic Warszawy. Ale pomimo tego Żoliborz jest sławną dla Warszawiaków dzielnicą naszej stolicy. Bardzo ciekawą kwestią, która odróżnia Żoliborz od pozostałych dzielnic, jest jej podział na rejony.

Rejony, o których mowa to ważny w czasach komunistycznych rejon na który mówiono kiedyś a także dziś Żoliborz Oficerski. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że przed wojną mieszkali tutaj bardzo ważne osoby które były ściśle związani z Wojskiem Polskim. To właśnie tutaj, w willach ukrytych w parkowych drzewach zapadały nieraz trudne decyzje dotyczące spraw naszego kraju i spraw dotyczących Polskiej Armii.

Zaraz obok rejonu jakim jest Żoliborz Oficerski, znajduje się Żoliborz Urzędniczy. Jak sama nazwa wskazuje w tym rejonie zamieszkiwali kiedyś bardzo zamożne i znane w kręgach warszawskich rodziny urzędników wraz z dziećmi. Nie były to zwykłe rodziny, bowiem te budynki były zarezerwowane tylko dla najbardziej wpływowych urzędników państwowych.

Kolejną odróżniającą się częścią Żoliborza jest Żoliborz Dziennikarski. I tutaj również można się domyśleć osób które zamieszkiwały tę dzielnicę a mianowicie byli to dziennikarze, którzy to tworzyli obraz ówczesnej Polski a także propagandy PLRu. Oprócz dziennikarzy, w tym miejscu mieszkały osoby które na co dzień pałały się pracami literackimi. Czyli pisarze, prozaicy, poeci.

Te trzy główne rejony Żoliborza to w zasadzie jego rdzeń i duma la mieszkańców. Przynajmniej tych starszej daty. Oprócz z nich są jeszcze Żoliborz Spółdzielczy w którym to znajduje się jakże potrzebna tamtejszym mieszkańcom Warszawska Dzielnica Mieszkaniowa, Żoliborz Centralny który ceniony jest ze względu na zieleń jaką roztacza nad tym miejscem Park Wilsona, oraz ostatni z listy Żoliborz Dolny który nie odgrywa jakiejś specjalnej roli w życiu Warszawy.

Powiązane artykuły

0 Komentarzy

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Napisz komentarz

Napisz komentarz

<

19 + eleven =