Żoliborz dzielnica reprezentatywna

Żoliborz dzielnica reprezentatywna

Żoliborz dzielnica reprezentatywna
maj 30
14:07 2022

Jak wszyscy doskonale wiemy,  Żoliborz to dzielnica Warszawy, która pomimo swoich najmniejszych rozmiarów, jeżeli porównamy ją z innymi dzielnicami, pełni w stolicy dość ważną funkcję reprezentatywną. Żoliborz jednak wsławił się nie tylko wojskowym charakterem jaki daje mu chociażby pas umocnień jaką jest a w zasadzie była Twierdza Warszawska, wsławił się także młodzieżowymi inicjatywami, które do dziś dnia dość mocno i wyraźnie zaznaczają na Żoliborzu swoją obecność. Historia jednak stara się podążać za zmianami społecznymi i mimo, że kiedyś chlubą miasta albo tej dzielnicy mogły być obiekty militarne bo wojsko miało niezwykłe znaczenie dla losów narodu tak obecnie o sławie i promocji można raczej mówić głównie w biznesie i kulturze. Takie właśnie kulturalne okoliczności wskazujące na reprezentatywny charakter Żoliborza wielokrotnie zaistniały nie tylko w historii ale również w czasach współczesnych.

O jakich okolicznościach związanych z Żoliborzem mowa?

Jeżeli popatrzmy na muzyczny dorobek tej dzielnicy, śmiało można wymienić zespół Partia, który to wsławił się doskonałą dla wielu młodych warszawiaków płytą pod nazwą Żoliborz – Mokotów. Dla wielu osób jest to kultowy album na bazie którego wiele innych zespołów alternatywnych tworzyło w późniejszym okresie swoje dzieła. Choćby na przykład znany każdemu kto ceni sobie muzykę progresywną zespół Komety, który to wyłonił się właśnie na bazie zespołu Partia.

Żoliborz to także klimaty rapu.

Choć nie wszyscy lubią rap, to muzyka, który wsławił się utworem Oda do Żoliborza cenimy chyba wszyscy. Muzyk ten to znany w środowisku rapu Funky Filon. Tworzy on swoje utwory na Żoliborskiej ziemi i jest z tego dumny. Jeżeli chodzi o kulturę nowoczesną, to na Żoliborzu prężnie działa nie tylko muzyczna scena, bowiem to właśnie tutaj powstała pierwsza w Polsce galeria. Oczywiście chodzi o galerią sztuki a nie galerię handlową. Powstała w dość nietypowy sposób, jeżeli porównamy ją do obecnie budowanych galerii sztuki, a mianowicie w domu prywatnym, a w zasadzie w willi Pani Alicji i Bożeny Wahl. Ta galeria w doskonały sposób połączyła miejsce gdzie tworzy się obrazy czyli pracownie z galerią, gdzie te dzieła można zwiedzać i kupować. Warto wspomnieć, że w czasach komunistycznych, tylko tutaj można było odczuć wolność artystyczną ponieważ było to jedyne miejsce gdzie wystawiano i sprzedawano obrazy.

Powiązane artykuły

1 Komentarz

  1. Opinia
    Opinia czerwiec 10, 19:08

    Hejka, niezmiernie ciekawy wpis. Czekam na więcej takich wpisów.
    Pozdrawiam .

    Reply to this comment

Napisz komentarz

<

2 + 5 =