Warszawa nie zapomina!

Warszawa nie zapomina!

Warszawa nie zapomina!
maj 16
16:45 2022

Z czego najbardziej znana jest nasza stolica Polski? Mowa oczywiście o Warszawie.

Osoby starsze powiedzą na pewno, że z Powstania Warszawskiego, które miało miejsce w 1944 roku i po którym to Warszawa została całkowicie zniszczona i praktycznie znikła z powierzchni ziemi. Jeżeli ktoś jest bardziej zainteresowany tym tematem, można udać się do muzeum Powstania Warszawskiego, które mieści się w centrum Warszawy. Muzeum to kompleksowo obrazuje nam, na czym polegało ów Powstanie Warszawskie, jaki miało przebieg oraz jakie były skutki dla nas Polaków po jego zakończeniu. O swoich bohaterach Warszawa nie zapomina i co roku dużym wydarzeniem jest rocznica Powstania Warszawskiego, z okazji której są zazwyczaj poważne historyczne przedsięwzięcia bogato relacjonowane w telewizji.

Warszawa nie zapomina!

Oprócz osób starszych, mamy osoby w średnim wieku, którym Warszawa kojarzyć się będzie raczej ze znaną nie tylko Warszawiakom – Syrenką. I nie chodzi tutaj o samochód Syrena, produkowany na Żoliborzu w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w skrócie FSM, tylko o posąg, statuetkę która jest umiejscowiona w centralnym miejscu Warszawy na starówce. Pod Warszawską Syrenką umawiali się oni na randki, młodzież umawiała się na manifestacje a inni po prostu cenią ją za historię do której przecież należy choćby temu, że jest to również symbol widniejący w Herbie Warszawy. Syrena z mieczem i z tarczą. Na pewno nie raz widziałeś go na zdjęciu w szkole na lekcji historii, lub w telewizji podczas oglądania jakiegoś filmu o Warszawie. Syrenka ciągle jest obecna w kulturze, bo Warszawa nie zapomina o swoich losach i początkach, nawet jakby miały być tylko legendą.

Z czym dzisiaj kojarzy się nam Warszawa młodym osobom? Niestety ale chyba większości z nas kojarzy się z poselskim cyrkiem, jak czasem żartobliwie mówią na to miejsce Polacy, a chodzi o sejm. Haniebne wypowiedzi i chamskość, która płynie z ulicy Wiejskiej, przy której znajduje się ów gmach, skutecznie zniechęcają młodych ludzi do obdarzania szacunkiem polityków, którzy udając, że obradują nad ważnymi losami Polski, załatwiają pod stołem swoje lokalne i partyjne interesy. Wszystko legalnie, w majestacie prawa, ale patrząc na wyniki ich ustaleń i obrad prawda wydaje się być inna. Szczególnie w ostatnim czasie, kiedy w połowie 2014 roku wyszły na jaw taśmy Wprost, w których to można słychać nagrań polityków, nagranych w Warszawskiej restauracji Sowa & Przyjaciele. Słownictwo polityków dyskredytuje ich społecznie, sposoby załatwiania spraw z użyciem szantażu, mobbingu, różnego rodzaju nacisków i podstępów dyskredytuje ich pod względem moralnym. A patrząc na to z punktu widzenia historii, choćby tego wspomnianego na początku Powstania Warszawskiego, w którym ginęli młodzi ludzie walcząc o wolność i prawo do niej, Ci politycy powinni publicznie łajać się i przepraszać za swoją postawę. Ale najczęściej siedzą cicho i uchylają się od wypowiedzi dla mediów. Dlaczego? Bo chcą zachować swoje stanowiska i szerokim strumieniem płynące dochody przynajmniej do końca kadencji. Bo może ludzie zapomną. Może, ale Warszawa nie zapomina!

Powiązane artykuły

0 Komentarzy

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Napisz komentarz

Napisz komentarz

<

eleven + 6 =