Opiekunka do dziecka. Jak wybrać najlepszą?

Opiekunka do dziecka. Jak wybrać najlepszą?

Opiekunka do dziecka. Jak wybrać najlepszą?
grudzień 02
09:00 2021

Bez względu na to czy potrzebujesz nianię na pełny etat czy na kilka godzin, wybór najlepszej opiekunki do dziecka musi być poprzedzony wnikliwą analizą. Zobacz, co zrobić aby znaleźć opiekuńczą, czułą, odpowiedzialną i pomysłową guwernantkę.

Poszukiwania opiekunki do dziecka najlepiej zacząć kilka miesięcy przez planowanym rozpoczęciem jej pracy. Nie szukaj niani w ostatniej chwili, ponieważ presja czasu nie pozwoli Ci się porządnie zastanowić. Nie wiadomo też, jak długo będziesz szukała ideału. Opiekunka do dziecka powinna też przychodzić do domu kilka tygodni przed rozpoczęciem pracy, aby dziecko oswoiło się z nią. Pozostawienie malucha z obcą osobą, zawsze będzie skutkowało płaczem. Musisz też jasno ustalić z opiekunką zasady pracy i wyjaśnić jej, jak chcesz aby się opiekowała dzieckiem. Możesz sprecyzować, że nie chcesz aby oglądały bajki przed telewizorem i grały w gry na komputerze.

Niania – jej referencje

Przed zatrudnieniem opiekunki do dziecka sprawdź jej referencje. Zadzwoń do osób, które je wystawiły albo spotkaj się z nimi. Jeśli kandydatka będzie miała świetne referencje, ale Tobie wydaje się, że nie jest odpowiednia – nie zatrudniaj jej.

Idealna opiekunka do dziecka

Idealna guwernantka powinna być uprzejma, miła, ciepła, energiczna i odpowiedzialna. Zapytaj ją o jej podejście do dzieci, jak radzi sobie w określonych sytuacjach, czy zna zasady pierwszej pomocy. Oprócz tego poznaj jej tryb życia, sposób odżywiania, stosunek do palenia papierosów. Nie wahaj się przed zadaniem szczegółowych pytań – wszystko to ma Ci pomóc w znalezieniu osoby, która będzie zajmowała się Twoim maluszkiem.

Niania – czy znaczenie ma jej wiek

Wiek kandydatki na nianię dla malucha nie ma znaczenia. Musi być ona pełnoletnia i zdrowa. Czasami lepiej sprawdza się energiczna studetka, a w innych przypadkach emerytka, która wychowała już własne pociechy. Ryzyko wybrania nieodpowiedniej osoby będzie istniało zawsze, bez względu na jej wiek.

Niania poszukiwana

Wiele osób zatrudnia guwernantkę z agencji niań. Agencja opiekunek mieści się w każdym większym mieście.  Najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie opiekunki z polecenia innej osoby. Zapytaj przyjaciółek, koleżanek z pracy, sąsiadek. Może okazać się, że dzieckiem z przyjemnością zajmie się babcia lub ciocia i będziesz miała kłopot z głowy. Wiele osób szuka też niani w internecie, sugerując się umieszczonymi tam opiniami. Największy wybór agencji niań i opiekunek znajduje się w Warszawie. Tam bez trudu znajdziesz odpowiednią osobę.

Zaproszenie opiekunki do dziecka

Przed spotkaniem spisz na kartce wszystkie pytania, które chcesz jej zadać.Zadbaj o ciepłą i miłą atmosferę w domu. Umów się z nianią wtedy, kiedy dziecko nie będzie spało. Będzie miało okazje poznać przyszłą opiekunke. Zobacz, jak maluch zareaguje na gościa w domu, czy będzie chciał się z nią bawić, czy będzie się bał. Niania powinna od pierwszych chwil, być zainteresowana potencjalnym podopiecznym. Na pewno wyczujesz, czy niania nie jest sztuczna w kontakcie z dzieckiem. Zwróć uwagę czy niania umyła ręce przez dotknięciem malucha. Ważny jest także sposób wysławiania się guwernantki. Maluch będzie brał z niej przykład i powtarzał wypowiadane słowa. Powinna więc wypowiadać się życzliwie i poprawnie językowo.

 

Powiązane artykuły

0 Komentarzy

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Napisz komentarz

Napisz komentarz

<

five × two =