Żoliborz Oficerski militarne zabytki

Żoliborz Oficerski militarne zabytki

Żoliborz Oficerski militarne zabytki
czerwiec 02
13:44 2021

Jeżeli będziemy kiedyś zwiedzać naszą stolicę, udamy się na pewno na Żoliborz, którym to zabytki, pomniki i inne dzieła architektury i historii aż proszą się aby je odwiedzić i podziwiać.

Cóż takiego jest porywającego na Żoliborzu?

Otóż wiele ciekawych budynków i choć są tutaj piękne i szacowne kościoły oraz klasztory, to jednak nie one zasługują na główną naszą uwagę. Według wielu historyków, największe skarby Żoliborza, choć w dużej skali już zniszczone i nieobecne to umocnienia i fortyfikacje obronne pochodzące z ubiegłego stulecia. Wiąże się to jeszcze z tym, że dzielnicę tę w czasach poprzednich epok i stuleci zamieszkiwało wielu żołnierzy oraz oficerów, przez co nawet cześć tej dzielnicy nazwano Żoliborz Oficerski. To oczywiście wynik tego, że w tej dzielnicy były forty i stacjonowały wojska, które te forty miały obowiązek obsadzać w razie militarnych zagrożeń a w czasie pokoju obsługiwać i utrzymywać w stałej gotowości.

Każdy warszawiak jest dumny z obiektu fortyfikacyjnego, który nosi nazwę Twierdzy Warszawskiej. Choć owa Twierdza Warszawska została wybudowana przez cesarstwo Rosyjskie, jest ono pokaźnym budynkiem, który pomógł Warszawie dbać o jej bezpieczeństwo w najgorszych jej chwilach. Niestety historia była okrutna dla warszawiaków i Twierdza Warszawska stała się miejscem kaźni wielkiej liczby osób. Pas umocnień na Żoliborzu był dość mocnym umocnieniem, który składał się z kilku dość dużych fortów. Forty te miały dodatkowo wzmocnić linię obronną całej budowli a jako najważniejsze forty można by wymienić takie jak: Fort Parysów, który obecnie jest bardzo ładnym obiektem ponieważ przeszedł cały cykl odnowy budynków z zewnątrz oraz wewnątrz. Jest to obecnie teren dobrze zagospodarowany i czysto rekreacyjny. Kolejnym fortem o którym warto wspomnieć jest fort, który nosił nazwę Fort Wola. Nosił, ponieważ niestety został zburzony i obecnie pozostały po nim tylko wspomnienia oraz kilkanaście publikacji obrazkowych. Była to piękna budowla, która idealnie wkomponowywała się w całą fortyfikacje. Obecnie w miejscu fortu Wola znajduje się pokaźne centrum handlowe. Będąc na Żoliborzu, naprawdę nie sposób nie zauważyć tego militarnego charakteru tejże dzielnicy.

Powiązane artykuły

0 Komentarzy

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Napisz komentarz

Napisz komentarz

<

one × one =